Blog

Temiz Kod Nasıl Yazılır? İşte Size 10 Teknik !

1-Özgün olun

Yalnızca Google’dan veya başka bir kaynaktan kod kopyalayıp yapıştırmayın. Yaratıcı olmaya çalışın farklı olun kendi çözümlerinizi kullanmayı deneyin.Sahip olduğunuz kodu optimize(iyileştirme) etmeyi deneyin. Başka insanların kodunu kullanmanız size bir süreliğine zevk verebilir, ama kod yazıp sorunları kendi başınıza çözene kadar tatmin olmazsınız.

2-Ne yazdığınızı bilin

Düşünün 1000 satırlık bir kod yazdınız. Ve bu programınız hata verdi(ara ki bulasın) Hatayı nasıl bulacağız? Elbette bulabiliriz fakat karışıklıktan dolayı zorlanmamız çok olası bu sebepten açıklama satırlarını kullanmalıyız.

Nerede ne yazdık, yazdığımız kod hangi işe yarıyor bunları görmemiz hatayı daha kısa sürede bulmamızı sağlayacaktır.

Dahası, eğer bir ekip olarak çalışıyorsanız, kod da açıklama yapmak, diğer kişilerin kod hakkındaki fikrinizi anlamasını en iyi şekilde kolaylaştırır.

3-Yazdığınız Kodu Anlamaya Çalışın

Kodu bilgisayara dökmeden önce kağıda yazın. Daha sonra kodun arkasındaki fikri anladığınız zaman algoritma ve bütün derleyici süreci daha fazla anlamlı ve mantıklı gözükecektir.

Uzmanlar bile , daha kompleksli bir problemi çözmenin veya herhangi bir karışık problemi çözmek için bir algoritma formüle etmenin en iyi yolu, alt-parçalara bölmek ve sonra her biri için bir çözüm üretmeye çalışmaktır.

Kodu birleştirmeye başladığınızda ve problemleri çözdüğünüzde, hızlı bir şekilde ekipte güveniniz artacaktır.

4-Basit ve Okunabilir Tutun

Kodunuzu olabildiğince basit ve okunaklı yazın. Gereksiz ve kullanılmayan kodları silmekle başlayın.

En Basit şekilde tutarak, daha iyi kalitede kod üretebilir, sorunlar daha hızlı şekilde çözülebilir, geliştirici gruplarında ise daha iyi bir şekilde çalışabilir ve diğer şeylerin yanı sıra daha esnek daha rahat bir kod tabanına sahip olabilirsiniz.

5-Pratik yapın

Yararlı bir geliştirici olmak bir sanattır, bir beceridir ve paslanmadığından emin olmak için düzenli bir şekilde kod yazmalısınız.

Farklı bir programlama dilinin farklı boyutlarını kodlayarak ve keşfederek yeni diller öğrenebilirsiniz,  yeni bir şey öğrendiğinizde hemen kodlamaya başlayın.

Unutmayın çalışan demir paslanmaz 🙂

6-TEST EDİN

Hatalardan kaçınmak için test edin. Farklı cihazlarda test ederek ortaya çıkacak sorunların önüne geçin. Test sonuçları ne kadar iyi olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

7-Keşfedin

Kendi kendinin öğretmeni olmalısın ve fırsat buldukça üretmeye çalışmalısın.

Güzel çevrim-içi kurslar ve deneyimli kodlayıcılar şeklinde birçok kaynak bulunabilir.

Siz siz olun unutmayın, kısayol yoktur, kod ne kadar çok ve düzenli olursa, o kadar iyi  ve güzel olur!

Eğer bu yazıyı okuyorsan çoktan keşfetmeye başlamışsın 🙂

8-Kodunuzu doğru adlandırın

Düzgün bir isimlendirme kuralına sahip olmak, bir kodda, önümüzdeki düzenlemelerin kapıları ve güncelleştirmelerin her zaman geniş ve açık olması açısından son derece önemlidir.

Sayfalarınıza, değişkenlere, işlevlere veya dizilere gereksiz veya çelişkili isimler vermeniz, gelecekte sizin için sıkıntı olacaktır.

Bu nedenle, isim ögeleri ne olduklarına dayanarak kodunuz boyunca alışkanlık haline getirirler.

9-Kodları Sınıflara Ayırın

Bir markete gittiğinizi düşünün. Markette süt ve süt ürünleri reyonu, baklagiller reyonu gibi farklı farklı sınıflara ayrıldığını görürüz.

Ya şöyle olsaydı : süt reyonunda baklagiller, giyim reyonunda et ürünleri sizce de karışık olmaz mıydı?

Elbette karışık olurdu.  Koddaki sınıflama, bir markette veya yaşadığımız dünyada başka bir yerde ihtiyaç duyduğunuz düzenlemeye çok benzer. Kodunuzu sınıfladığınız, aradığınızı bulmak daha basit ve okunabilir olur.

10-Tekrarlanan Kodları Optimize Edin

Daha önce bir kez daha yazılmış kodun yeniden yazılmasını engellemek için fonksiyonların, sınıfların ve örneklerin kullanılmasıdır.

Geliştiricilerin gereksiz bir şekilde tekrar tekrar aynı kodları kullanan programcı daha temiz ve düzgün kodlar üretmek için yazdığı kodu optimize etmek, daha iyi sonuç verecektir.

Eğer araştırmamı istediğiniz bir konu olursa lütfen bildirin.

Beni Takip Edin!

Temiz Kod Nasıl Yazılır? İşte Size 10 Teknik !” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.