Blog

Yapay Zeka Nedir? Bizlere Tehdit mi?

Yapay zekanın kelime anlamında kısaca bahsetmek istiyorum.

Kısaca Yapay Zeka, bilgisayar biliminin bir dalı olarak kabul edilen; makinelerin daha yaratıcı davranması ve gerçek bir insan gibi reaksiyonlar vermesidir.

Peki bu Yapay Zekayı hangi programlama dili ile kodlamalı ?

Bunun için oldukça alternatif programlama dilleri var. Ama ben sizlere popüler olanlardan bahsetmek istedim.

Bunlardan ilki Python..

Python yapay zeka programlamada en çok kullanılan dildir. Sebebi ise kolay ve hata oranının daha düşük olması, kütüphanesinin zengin olması gibi avantajları söyleyebiliriz.

Lisp çok eski programlama dili olmasına rağmen yapay zeka için kullanılmaktadır. Lisp’i genelde makine öğrenmesi gibi konularda tercih ediyorlar.

Prolog Kullanım kolaylığı ve rahatlığı açısından yazılımcıların tercih ettiği diğer bir dildir. Desen eşleştirme, otomatik geri izleme ve ağaç veri tabanlı yapılandırma gibi mekanizmalar da sunabilecek yetenektedir. Harika !!

C++ Genelde oyun programlamada kullanılan dil aynı zamanda yapay zeka konularında da oldukça fazla kullanım alanı elde ediyor.

Java

Diğerleri kadar hızlı olmasa da yapay zeka konusunda yine oldukça fazla kullanılan popüler bir programlama dilidir.

Yapay zeka bize bir tehdit mi?

Aslında bu konuda kesin bir şey söyleyemem çünkü bu konuda bilim adamlarının bir kısmı tehdit bir kısmı ise tehdit olmadığını savunmakta ben kendi fikrimi söylemek istiyorum. Yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğine inanmıyorum çünkü kendi sonumuz yine kendi ellerimizden olacak. Bu sonun da doğayı yok etmemiz sonucunda gerçekleşeceğine inanıyorum.

İyi günler dilerim 🙂

Beni Takip Edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.