Blog

Yazılım Nedir?

Yazılım Nedir?

Yazılım kullanıcı ile donanım arasında ki bağlantıyı sağlar. Donanım parçalarını, yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komut topluluğuna yazılım denir. Felsefi bir tanım yapacak olursam şöyle diyebilirim. İnsanı bir makine olarak düşünelim insanın kalbi, beyni, ciğer vs. bunların hepsini donanım olarak düşünebiliriz damarları da kablo ile tanımlarsak yazılımı ruh olarak tanımlarım. Yani insan için ruh ne ise Makine için yazılım odur diye düşünüyorum.

Yazılıma örnek verecek olursak: Microsoft, winrar, norton, spotify vb.

Yazılım tek çeşit değildir farklı çeşitleri vardır.

Hizmet yazılımları nedir?

Sistem işlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, dosya sıkıştırma  vb. işlemleri yaparlar. İşletim sistemlerinin büyük bir kısmı hizmet yazılımlarının yaptığı işin çoğunu yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak farklı ve daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.

Casus yazılım nedir?

Casus yazılım izinsiz olarak bilgisayarınızdan kişisel bilgi toplama ve değiştirme gibi davranışlarda bulunan yazılımlar için kullanılan gerek bir terimdir.

Özgür yazılım nedir?

Özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır.

Beni Takip Edin!

Yazılım Nedir?” üzerine 4 yorum

  1. Çizim programları ile ilgili de özellikle solid bilgilendirmesi yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.